Космічна загроза: 8 гігантських астероїдів, які викликали занепокоєння в астрономів

Космічна загроза: 8 гігантських астероїдів, які викликали занепокоєння в астрономів

У NASA повідомили, що поблизу Землі у понеділок, 12 червня, пролетить гігантський астероїд завдовжки 457 метрів.Швидкість руху небесного тіла сягає 77 292 км/год. Науковці вважають його "потенційно небезпечним" для нашої планети. Однак це не перший випадок, коли до нас наближається загроза з космосу. Докладніше про це — у матеріалі "Ми-Україна".

Що таке астероїди і якими вони бувають

Фото: pixabay.com

Астероїди — це уламки планет, які були створені в Сонячній системі понад 4 млрд років тому. Деякі з них, ймовірно.були частиною планети, яка так і не з'явилась у нашій зірковій системі. Астероїди сконцентровані на орбіті навколо Сонця в районі між Марсом та Юпітером.

Але час від часу астероїди змінюють траєкторію свого польоту. Тоді їхня орбіта починає перетинатися з орбітами інших планет, зокрема й Землі. Так вони стають навколоземними астероїдами.

Концентрація астероїдів. Фото: pixabay.com

Астероїди поділяються на три основні класифікації:

  • Астероїди типу С, які складаються переважно з речовин, багатих вуглецем, зустрічаються найчастіше.
  • Астероїди типу S, які складаються переважно з силікатних мінералів, зустрічаються рідше.
  • Астероїди типу М, які переважно складаються з металу, є найменш поширеними.

Дослідження астероїдів є критично важливим, оскільки воно може надати цінну інформацію про ранні етапи розвитку Сонячної системи та планети. Крім того, ці небесні тіла можуть містити такі корисні ресурси, як метали та вода, які можуть бути використані в майбутніх космічних місіях.

Вчені припускають, що загалом у Сонячній системі перебуває понад 1 мільярда астероїдів. Зокрема астрономи вже виявили приблизно 31 тисячу навколоземних космічних уламків. Деякі з них є потенційно небезпечними.

Космічні об’єкти розміром не менше 140 метрів, що наближаються до Землі на відстань від 7 до 7,5 млн км, потенційно можуть загрожувати нашій планеті. Саме таким є подвійний астероїд 1994 XD, який наблизиться до Землі 12 червня.

Фахівці попереджають, що падіння астероїда навіть шириною в 1 км чи більше, може знищити сотні мільйонів людей, викликати глобальні руйнування і зміни клімату.

Астероїди, що наближались до Землі цього року

“Величезний літак” 2023 JB3

Фото: pixabay.com

9 червня, на небезпечну відстань до Землі підлетів астероїд під назвою 2023 JB3. Він належить до групи навколоземних космічних каменів під назвою Атони. Це небесне тіло здійснює повний оберт навколо Сонця за приблизно 330 земних днів, водночас може відлітати від нашої зірки на відстань у 170 млн км. Це трохи далі, ніж відстань Землі від Сонця.

Розмір астероїда оцінили у 50 метрів, хоча були припущення, що його величина може сягати 80 метрів. Вчені порівняли його з гігантським літаком, який потенційно міг врізатися в Землю. 9 червня цей астероїд пролетів повз нашу планету на відстані 5,4 млн км зі швидкістю 25 тисяч км/год.

61-метровий камінь біля Землі

Фото: pixabay.com

6 червня Національне управління США з аеронавтики та дослідження космосу (NASA) повідомило, що поблизу Землі пролетить астероїд 2023 KW2. Довжина небесного об'єкта — близько 61 метра. Відстань від нього до Землі становила близько 4,5 млн км. А швидкість руху астероїда дорівнювала 36 360 км за годину.

Варто нагадати, якщо астероїд наближається до Землі на відстань ближче за 7,4 млн км, а його розмір більший за 150 м, то у NASA вважають його "потенційно небезпечним об’єктом". Однак 2023 KW2 не відповідав обом критеріям одночасно, тому не вважався таким, що може загрожувати нашій планеті.

Більше ніж київська Батьківщина-мати

Фото: pixabay.com

16 травня до Землі підлетів астероїд під назвою 2023 JD2 розміром 110 метрів. Тобто його ширина майже дорівнює висоті знаменитої статуї Батьківщина-мати (заввишки 102 м).

За підрахунками вчених, цей космічний камінь промчав крізь космос до нашої планети зі швидкістю 47 тисяч км/год. Це майже в 38 разів більше за швидкість звуку.

За даними NASA, найближча відстань астероїда від Землі в момент його максимального зближення становила 5,5 млн км. Тобто цей астероїд потрапив у категорію потенційно небезпечних. Учені вважають, що він пролетить повз планету й не впаде 16 травня на Землю.

Небезпечне тріо з космосу

Фото: pixabay.com

4 травня на небезпечну до Землі відстань наблизились одразу три доволі великі астероїди. Перший, під назвою 2023 HF7, був виявлений тільки цього року і є, як і двоє інших, навколоземним космічним каменем. Згідно із заявою NASA, його розмір оцінюється в 12 метрів. Цей космічний камінь підлетів до Землі найближче зі всієї трійці — на відстань у 637 тисяч км. Це всього у два рази далі, ніж Місяць.

Ще один космічний камінь називається 2023 HH7. Його також виявили цього року. Ширина цього каменя становить приблизно 47 метрів. Він астероїд наблизився до нашої планети на відстань 834 тисячі км.

Замикав трійцю астероїдів космічний камінь під назвою 2023 HZ4. Його розмір оцінили у 97 метрів і він підлетів до Землі на відстань майже 1 млн км.

Кам’яний гігант розміром з три футбольних поля

Фото: pixabay.com

Величезний астероїд, діаметром 300 метрів, тобто розміром із три футбольні поля, зі швидкістю 62 000 км/год підлетів до Землі 26 квітня. Вважається, що астероїди такого розміру лише раз на рік наближаються до нашої планети. Цей гігант був виявлений у 2006 році й отримав назву 2006 HV5.

Неозброєним оком цей астероїд побачити неможливо, оскільки він, як і інші навколоземні астероїди, не випромінюють світла, лише відображають сонячне. Тому спостерігати за ними можна було за допомогою телескопів. Під час свого наближення до Землі астероїд 2006 HV5 був досить яскравим і виділявся серед зірок.

Космічний “Біг-Бен”

Фото: pixabay.com

25 березня до Землі наблизився масивний астероїд розміром майже з лондонську годинну вежу Біг-Бен і нью-йоркську статую Свободи. Космічний об'єкт підлетів до Землі на відстань 173 тис. км. Це вдвічі ближче, ніж Місяць.

Діаметр астероїда під назвою 2023 DZ2, за попередніми оцінками, сягала 93 м. Тоді як висота Біг-Бена складає 96 м. У НАСА зазначили, що об'єкт такого розміру проходить так близько від Землі лише раз на десятиліття.

"Астрономи з Міжнародної мережі попередження про астероїди використають це близьке зближення, щоб дізнатися якнайбільше про 2023 DZ2 за короткий проміжок часу", — повідомили в групі спостереження за астероїдами космічної агенції США.

Наразі достеменно невідомо, звідки саме прилетів цей гігант. Але більшість навколоземних астероїдів походять із так званого "головного" поясу астероїдів між Юпітером та Марсом.

У НАСА вважають, що переважна більшість астероїдів, що наближуються до Землі, походять із внутрішньої частини головного поясу. Там за десятки мільйонів років їхні орбіти були змінені гравітаційним впливом Юпітера та Марса.

Камінь, розміром з 16-поверховий будинок

Фото: pixabay.com

У березні фахівці з Європейського космічного агентства виявили новий астероїд, який має певний шанс впасти на Землю в найближчому майбутньому. Космічний камінь отримав назву 2023 DW і його ширина становить приблизно 50 метрів, що відповідає висоті 16-поверхового будинку. У випадку падіння астероїда на Землю, він завдасть значної шкоди інфраструктурі, якщо впаде у густонаселених районах планети.

Наразі учені з Європейського космічного агентства ретельно спостерігають за 2023 DW. За попередніми оцінками, якщо траєкторія польоту астероїда не зміниться, то вже 14 лютого 2046 року можна чекати його падіння на Землю.

Поки що 2023 DW вважається потенційно небезпечним, хоча за розмірами він не підпадає під класифікацію небезпечних астероїдів. Нагадаємо, ширина таких космічних тіл має бути не меншою за 140 метрів. Водночас камінь шириною 50 метрів – це серйозна загроза для Землі. Хоча науковці вважають, що шанс падіння цього астероїда на нашу планету — малоймовірний.

Велетень, завширшки в кілометр

Фото: pixabay.com

В ніч з 15 на 16 лютого величезний астероїд 2005 YY128 наблизився до Землі. Вперше за 400 років він підлетів до нашої планети на максимально близьку відстань у 4,5 млн км. Це приблизно 12 відстаней від Землі до Місяця. Попри це у NASA все ж відносять астероїд до потенційно небезпечних астероїдів.

За дивним збігом близький проліт цього космічного каменю збігся з датою вибуху астероїда над російським Челябінськом. Це сталося  рівно 10 років тому, 15 лютого 2015-го.

За останні 18 років вчені змогли точно визначити траєкторію польоту цього космічного каменю, але не змогли визначити його точні розміри. Припускають, що діаметр 2005 YY128 знаходиться в межах від 540 м до 1,3 км. Річ у тім, що визначити точні розміри астероїдів дуже складно, тому найчастіше вчені називають приблизні величини. Єдине в чому вони були впевнені, то це в тому, що 2005 YY128 точно не впаде на Землю, а пролетить повз.

Нагадаємо, "Ми-Україна" зробив підбірку відкриттів, зроблених за допомогою найбільшого в історії космічного телескопа James Webb.

Головне